Z czego składa się zestaw do fotoowoltaiki?

Fotowoltaika to ekologiczne rozwiązanie, które wzbudza coraz większe uznanie w naszych domach i firmach. Pozwala korzystać z darmowej energii ze słońca, prowadząc do niższych rachunków za prąd i komfortu cieplnego przez cały rok. Z czego składają się nowoczesne zestawy do fotowoltaiki?

Moduły fotowoltaiczne

Wbrew pozorom zestaw do fotowoltaiki nie składa się jedynie z paneli fotowoltaicznych. Oczywiście moduły te są jednymi z najważniejszych elementów, jednakże znaczenie mają także inne dodatki, takie jak falownik i stelaż fotowoltaiczny. Na początku przyjrzyjmy się modułom fotowoltaicznym, które mają za zadanie wytwarzać energię elektryczną poprzez zamianę promieni UV na prąd.

Moduły te składają się z ogniw fotowoltaicznych umieszczonych w ramie, między solidnymi szybami ze szkła hartowanego. Ogniwa są ze sobą odpowiednio połączone i zazwyczaj powstają z krzemu, czyli bardzo dobrego przewodnika. Kilka/kilkanaście modułów tworzy panel fotowoltaiczny, przy czym najpopularniejsze są wersje monokrystaliczne. W panelach powstaje prąd stały, który następnie zamieniamy jest na prąd przemienny, odpowiedni do stosowania w domach.

Falownik (inwerter)

Kolejnym elementem zestawu fotowoltaicznego jest inwerter, nazywany także falownikiem. Jest to urządzenie, do którego podłączone zostały łańcuchy modułów PV. Ma on na celu zamieniać prąd stały na prąd zmienny, który wykorzystywany jest w urządzeniach gospodarstwa domowego. Poza tym falownik dba o bezpieczną pracę całej instalacji – reaguje na wszelkie zmiany dotyczące częstotliwości i napięcia sieci. Wyróżnić można falowniki on-grid (przeznaczone do instalacji podłączonej do sieci energetycznej) i off-grid (stosowane dla zestawów z magazynami energii).

Stelaż fotowoltaiczny i inne elementy fotowoltaiki

Co jeszcze znajduje się w instalacji fotowoltaicznej? Nie zapominajmy o stelażu fotowoltaicznym, czyli systemie montażowym pozwalającym na przymocowanie paneli do gruntu lub poszycia dachu. Proces montażu warto pozostawić specjalistom z wiedzą i doświadczeniem, co da nam pewność niezawodności. Stelaż powinien zostać dopasowany nie tylko do kształtu dachu, lecz także rodzaju pokrycia dachowego. W efekcie będzie stabilnie i solidnie przylegał do danego podłoża.

Jeśli postawimy na instalację fotowoltaiczną dla domu, mile widziane są także urządzenia do monitorowania wydajności paneli fotowoltaicznych. Akcesoria te przekazują ważne dane użytkownikowi, dzięki czemu możemy spać spokojnie i wiemy, że system działa bez zarzutu. W skład zestawu fotowoltaicznego wchodzą również systemy zabezpieczeń, takie jak optymalizatory, wyłączniki nadprądowe lub ograniczniki przepięć. Co ważne, zabezpieczenia nadprądowe są przeznaczone do ochrony przewodów instalacji fotowoltaicznej, a zabezpieczenia przepięciowe mają za zadanie chronić sprzęty gospodarstwa domowego przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

Jak widzimy, fotowoltaika składa się z różnorodnych elementów, które tworzą spójną całość i pozwalają użytkownikom korzystać z odnawialnych źródeł energii. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoich domach i firmach. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, że możemy iść z duchem czasu, dbać o środowisko naturalne i generować oszczędności w swoim budżecie. Korzystamy z darmowej energii ze słońca, dlatego jesteśmy niezależni od dostawców energetycznych i zachowujemy wygodę przez wiele lat. Oczywiście proces montażu całego systemu trzeba pozostawić ekspertom, którzy doskonale się na tym znają.

Artykuł sponsorowany

Leave a Comment